Visjon
Orkla Eiendoms målsetning er å etablere seg som et av Norges ledende miljøer innen eiendomsutvikling med basis i Orkla-konsernets overordnede mål om økt eksponering og avkastning fra eiendom som aktivaklasse.
Orkla Eiendoms strategi skal kjennetegnes ved at den:
- Utnytter Orkla-gruppens samlede kompetanse. Dette inkluderer alle de ressurser som finnes i våre industri- og investeringsvirksomheter og gjør oss i stand til å løfte store og kompliserte prosjekter.
- Baserer seg på en partnerskapsmodell hvor Orkla Eiendom går sammen med lokale / regionale partnere som styrker vår gjennomføringsmodell og skalerer våre investeringsmuligheter
- Med basis i Orkla - konsernets finansielle soliditet gjør oss i stand til å tenke langsiktig men samtidig opportunistisk i forhold til investeringsmuligheter
Litt historie
Orkla foretok sitt første eiendomskjøp allerede i 1941 gjennom kjøpet av Klingenberggt. 4. Siden den tid har Orkla vært aktiv innen investering i - og utvikling av eiendom.
Orkla Eiendom har vært gjennom flere faser av realisering og nyutvikling av eiendom siden starten i 1941. Eiendomsspar kjøpte det vesentlige av Orkla Eiendom sine eiendommer i 1991, men allerede i 1993 gikk Orkla igjen tungt inn i eiendomsutvikling gjennom kjøpet av Skøyen Næringspark.
Orkla Eiendom driver i dag, i samarbeid med tilknyttede selskaper og andre samarbeidspartnere, utvikling av eiendom innen både bolig, kontor, handel og hotell.
Orkla Eiendom har skapt betydelige merverdier også de senere årene og det samlede resultat før skatt for Orkla Eiendom var i 2007 ca. 360 MNOK (145 MNOK i 2006).
De største utviklingsprosjektene pr i dag er Ringnes Park og Idun Industri Eiendom hvor det totalt skal utvikles nær 100 000 m2 bolig og næring i samarbeid med Macama Invest AS. I tillegg har OE en betydelig utviklingsportefølje gjennom sine tilknyttede selskaper Utstillingsplassen AS , FG Eiendom AS og Johs Lunde Eiendom AS.